Upadłość konsumencka - najistotniejsze dane

Ogłoszenie upadłości to niewątpliwie najlepsze rozwiązanie dla ludzi, którzy stali się trwale niewypłacalni wskutek czego nie mają możliwości, aby spłacać zobowiązania na czas. Skorzystanie z takiego rozwiązania to czasem jedyna okazja na wyjście z pętli kredytowej. W niniejszym artykule znajdziesz najważniejsze informacje odnoszące się do upadłości.

Kto może ogłosić upadłość konsumencką?

Upadłość dedykowana jest głównie osobom fizycznym, które nie posiadają firmy. Aczkolwiek zdarzają się sytuacje, kiedy upadłość konsumencka może zostać ogłoszona w stosunku do byłego właściciela firmy. Warto zdawać sobie sprawę, kto nie ma możliwości ogłosić upadłości. Wniosku nie ma możliwość złożyć:
-małżeństwo - nie może złożyć wniosku, lecz każdy z małżonków niezależnie już tak
-spółka, fundacja, stowarzyszenie albo wspólnik spółki osobowej
-osoba, która prowadzi niezarejestrowaną działalność gospodarczą czy też osoba która posiada działalność gospodarczą

Czy wszystkie zobowiązania mogą zostać objęte postępowaniem upadłościowym?

Jednym spośród najczęstszych pytań, jakie zadaje sobie konsument, który rozważa skorzystanie z tego typu rozwiązania jakim jest ogłoszenie upadłości konsumenckiej jest kwestia tego, czy wszystkie zobowiązania zostają objęte postępowaniem upadłościowym. Zatem, długi, które mogą być objęte postępowaniem upadłościowym to każde zobowiązanie pieniężne - tj. kredyty bankowe, ubezpieczenia społeczne, podatki, itd. zwrot prowizji bankowej Są jednak wyjątki. Zobowiązania, które nie mogą zostać umorzone to:
-kary pieniężne określone przez sąd karny, np. grzywna
-ukryte wierzytelności - jeśli konsument zataił swoje zobowązania nie zostaną one umorzone
-wszystkie rekompensaty a mianowicie zarówno za szkodę na jednostce, jak i te wynikające z przewinienia albo wykroczenia
-zobowiązania alimentacyjne

Gdzie należy dostarczyć wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej?

Wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej koniecznie musi zostać złożony w Sądzie Rejonowym, właściwie z miejscem pobytu konsumenta. W momencie, gdy konsument nie ma miejsca zamieszkania na terenie Polski, wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej powinno się dostarczyć w Sądzie Rejonowym, w którego to rejonie jest majątek konsumenta. Istotne jest właściwe przygotowanie i uargumentowanie składanego wniosku. Powinny zostać tam umieszczone informacje na temat: sytuacji, jaka doprowadziła do trwałej niewypłacalności dłużnika, wiadomości na temat stanu, a także wartości posiadanego przez konsumenta majątku a także wszystkie dane dotyczące posiadanego obciążenia łącznie z wiadomością o wszystkich wierzycielach.